Oferta educațională a Universității Tehnice din Cluj-Napoca prezentată în câteva orașe din Sri Lanka

În perioada 18-25 martie 2024, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca (UTCN), prin Ș.l . dr. ing. Mathe Aliz din cadrul Facultății de Construcții, a fost prezentă în trei orașe din Sri Lanka unde, într-un cadru organizat, la invitația Jeevan Foreign Employment Agency (o agenție de recrutare a forței de muncă pentru România și alte țări din Uniunea Europeană), a expus persoanelor interesate, oferta educațională a universității.

Prima întâlnire de promovare a ofertei educaționale UTCN a avut loc la sediul Jeevan Foreign Employment Agency din localitatea Vavunya, în cadrul unei sesiuni de recrutare a forței de muncă pentru România. Discuțiile au vizat programele cu predare în limba engleză, valoarea taxelor de studiu precum și calendarul admiterii și metoda de selecție a candidaților din afara spațiului Uniunii Europene.

Cea de-a doua prezentare a ofertei educațioanle UTCN a avut loc în localitatea Habarana unde, discuțiile purtate s-au axat în principal pe programele cu predare în limbi străine, taxele de studii precum și facilitățile oferite studenților, de către Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca.

Ulterior, la sediul Jeevan Foreign Employment Agency din Colombo, capitala țării, au avut loc, în două zile consecutive, două sesiuni  de promovare a ofertei educaționale UTCN. Discuțiile purtate au fost în special cu staff-ul din structurile de conducere a Jeevan Foreign Employment Agency, precum și a partenerilor acesteia. Subiectele atinse au fost legate de numărul maxim de candidați care pot fi admiși la programele cu predare în limbi străine (în special limba engleză), facilități oferite studenților non-UE, taxe de școlarizare, perioada de admitere precum și criteriile de selecție ale candidaților. De asemenea, în cadrul sesiunii organizate a fost prezentată și pagina web, de internet, a UTCN pentru ca cei prezenți să se poată familiariza cu informațiile oferite în mediul online pe care să le includă în promovarea ulterioară a ofertei educaționale la târgurile de profil din Sri Lanka. Materialele promoționale distribuite celor prezenți au avut un rol definitoriu în creșterea interesului față de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca.

Jeevan Foreign Employment Agency are o experiență de peste 10 ani în recrutarea forței de muncă și a potențialilor studenți pentru țări, precum Marea Britanie, Australia și Germania.