O nouă întâlnire periodică de lucru a consorțiului European University of Technology – EUt+ a avut loc la Dublin

În perioada 24 -28 aprilie, Technical University of Dublin a găzduit o nouă întâlnire periodică de lucru a consorțiului European University of Technology – EUt+.

Pe agenda întâlnirii s-au regăsit mai multe activități din cadrul pachetului de lucru 3. Astfel, pe durata acestei săptămâni au avut loc mai multe sesiuni de lucru ale Clusterului de Arhitectură și ale colectivului responsabil de activitatea 3.5, care propune dezvoltarea unei platforme comune pentru studenții universităților membre EUt+, în care aceștia vor avea posibilitatea de a rezolva în echipe internaționale și interdisciplinare, diferite proiecte propuse de companii. De asemenea, în cadrul activității 3.3 – Învățare pe durata vieții, s-au discutat principalele probleme întâmpinate în armonizarea programelor oferite  absolvenților. La întâlnirea Clusterului de Arhitectură a avut loc și o prezentare a pre-diplomei acordată studenților de la Architecture School, TU Dublin.

În același timp, au mai avut loc întâlniri în cadrul pachetului 2, pe tema multilingvism-ului dar și în pachetul 8, care a avut în atenție centralizarea activităților în bibliotecile EUt+ și coordonarea editurii comune –  EUt+ Academic Press.

Un punct important în agenda săptămânii a fost reprezentat de prima întâlnire a Comitetului IT, care se ocupă de coordonarea infrastructurii IT în cele 8 universități membre ale consorțiului. În paralel  au avut loc întâlniri ale Comitetului de Educație, format din prorectorii/directorii responsabili cu procesul educațional în universitățile partenere.

La  întâlnirea  Consiliului Rectorilor s-a discutat despre faza a doua a aplicației EUt+ și s-a punctat din nou rolul de ice-breaker al Universității Europene de Tehnologie, rol subliniat și de comisarul european pentru educație și inovare, Marya Gabriel, în discursul domniei sale cu ocazia evenimentului European Alliances Award. EUt+ a fost dată ca exemplu de urmat pentru celelalte consorții de tip universități europene.