Anul Pregătitor de Limba Română – etapa premergătoare studiilor în limba română, pentru cetățenii străini

Pentru cetățenii străini care doresc să urmeze un program de studii în limba română, la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca (UTCN), Departamentul de Limbi Moderne și Comunicare al UTCN, organizează Anul Pregătitor de Limba Română, în baza acreditării acestui program de către Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Superior.

Programul are ca obiectiv general formarea și dezvoltarea competențelor lingvistice și de comunicare în limba română pentru vorbitorii non-nativi, precum și cultivarea interesului cetățenilor străini pentru cultura și civilizația română.

Acest program este obligatoriu pentru studenții străini, care doresc să se înscrie la programe de studii universitare de licență, masterat sau doctorat, cu predare în limba română. Prin structura sa preponderent aplicativă, care prevede atât cursuri practice de limbă română generală cât și de limbaj de specialitate, programul permite o asimilare adecvată a cunoștințelor necesare pentru un parcurs educativ individual, adaptat fiecărui nivel de formare.

Cursurile se întind pe parcursul unui an universitar, iar la absolvire, cursanții susțin un examen final (10 credite ECTS) și obțin un certificat de absolvire a cursului pregătitor pentru învățarea limbii române și însușirea terminologiei de specialitate de nivel de competență lingvistică B1-B2, conform Cadrului European Comun de Referință, care le permite să se înscrie la universitatea noastră sau la alte universități acreditate din România.

Curriculum-ul acestui program academic cuprinde discipline de studiu menite să asigure un progres real în practica activă a însușirii limbii prin varietate tematică, gradarea activităților și a conținuturilor de învățat, fapte lingvistice abordate funcțional, în situații obișnuite, dar și contexte academice și profesionale.

Disciplinele studiate:

• Fonetică, vocabular și structuri gramaticale
  • Comunicare orală şi scrisă
  • Cultură şi   civilizație   românească
  • Redactare și compoziție
  • Receptarea textului scris şi oral
  • Limbaj specializat

Studenții Anului Pregătitor, în număr tot mai mare în ultimii trei ani universitari, provin atât din țări din spațiul european – Marea Britanie, Macedonia de Nord, Grecia, cât și țări din afara continentului  – Turkmenistan, Cuba, Sri Lanka, Siria, Palestina, Pakistan, Algeria, Maroc, Rwanda, Nigeria, Kenia, Guinea, Sudan, Benin, Afganistan, Kazakhstan, Congo, Mongolia.

Iată ce spun cursanții acestui program

Anul pregătitor este ceva foarte necesar pentru mine pentru că la sfârșitul anului trebuie să pot folosi limba română ca și vorbitorii nativi. Anul acesta înseamnă pentru mine că îmi formez o nouă personalitate. Aflu despre cultura și obiceiurile românești. Cursul de limba română este foarte interesant și util.  Profesoarele sunt foarte de ajutor și ne învață bine. Materiile ne ajută pe noi mult şi îmi place când facem prezentări în limba română. Îmi plac toate modalitățile de predare pe care le folosesc profesorii. În general, mi-a plăcut primul semestru și a fost atât de benefic.

Aș dori să mulțumesc tuturor profesorilor fără excepție pentru toate eforturile depuse în primul semestru al anului pregătitor pentru limba română, a fost un semestru minunat și distins, au făcut tot ce le stătea în putință pentru a ne învăța din limba română și folosind limbile franceză și engleză. Pentru mine, limba română este puțin dificilă, dar trebuie învățată, deoarece este cheia studierii în anul următor pentru a finaliza fiecare dintre noi studiile sale în domeniul său, iar învățarea ne ajută să ne satisfacem nevoile zilnice atunci când comandăm ceva sau cumpărăm etc. În cele din urmă, aș dori să vă mulțumesc din nou și să acceptați salutările noastre.

Din prima ziua în care eu am venit în România am avut multe aşteptări, o experiență nouă, cunoștințe noi, aventură şi multe lucruri noi să explorez. Am venit din altă țară şi tot a fost diferit (…)  Facultatea a fost interesantă în primele zile de şcoală. După ce au început cursurile online a fost un pic greu, dar cu ajutorul profesoarelor şi colegelor mele a devenit mai ușor. Profesoarele au lucrat foarte mult în timpul semestrului să ne aducă cea mai plăcută experiență a anului pregătitor de limba română ca să învățăm cât mai repede putem. Materialele de cursuri au fost pline de informații diferite despre România, cultură, religie, geografie, istorie şi tradiţii în România. În general, materialele au fost interesante şi bogate. Anul pregătitor este un an plin de experiențe şi învățăminte pentru cei care doresc se studiază în România.

Anul pregătitor este un an important pentru noi, studenții străini, pentru că este o intrare să cunoaștem cultura României, istoria ei, și oamenii, fapt care permite integrarea în societate. Descoperim şi învăţăm limba română, care este o limbă nouă pentru noi. Profesoarele pot să vorbească și să explice în mai mult de o singură limbă, care facilitează înțelegerea.

Anul pregătitor în Cluj a fost o experiență foarte plăcută. Am învățat despre cultura românească, atât prin studiul limbii române, cât și prin interacțiunea cu profesorii și studenții. Pentru asta le mulțumesc profesorilor îndrumători, dar și persoanelor din administrația UTCN. Clujul va rămâne un loc cald, primitor, în care mă voi întoarce de fiecare dată cu bucurie.