Forumul studiilor și carierelor francofone din România

În perioada 19-20 mai 2023 la București a avut loc „Forumul studiilor și carierelor francofone din România” (Forum des études et des carrières francophones en Roumanie) organizat de Ambasada Franței/Institutul francez în România, Agenția Universitară a Francofoniei (AUF), Camera Franceză de Comerț și Industrie în România (CCIFER) şi Ministerul Educației. Universitatea Tehnică din Cluj Napoca a fost reprezentată de Raul Malutan, conferențiar in cadrul Departamentului de Comunicații al Fac. ETTI a UTCN. Scopul manifestării a fost crearea unei punți între mediul academic și cel economic, pentru a consolida legăturile dintre studenții francofoni și companiile franceze cu activitate în România.

Manifestarea s-a desfășurat pe parcursul a două zile și a inclus două tipuri de activități. O primă activitate a constat în prezentarea programelor de studiu ale universității prin materiale promoționale afișate la standurile organizate în curtea Institutului Francez din București unde elevii și studenții au putut solicita informații suplimentare. In cadrul celei de a doua activități, reprezentantul universității a participat la ateliere de lucru cu diverse teme: „Îmbunătățirea atractivității cursurilor universitare francofone vorbitoare de limbă franceză”, „Atelier de reflecție: continuum de licee franceze și 25 de licee bilingve => 108 cursuri universitare francofone” si respectiv „Abilitățile și programa școlară de mâine”.