Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca a creat noi relații academice internaționale

În perioada 23-28 mai, o delegație a Universității Tehnice din Cluj-Napoca (UTCN), de la Centrul Universitar Nord Baia – Mare a răspuns invitației unor  prestigioase universități din Italia, pentru a pune bazele unor relații de colaborare  care vizează  definitivarea unui protocol  de colaborare la nivel de licență pentru specializarea Filosofie.

Delegația a fost formată din Prof.univ.dr. Petru Dunca, Conf.univ.dr. Cătălin Bob,  Prof.univ.dr. Daniela Dunca și Lect.univ.dr. Simion Belea.

Vizitele au avut loc la Universitatea de Studii Federico II din Napoli, Universitatea de Studii din Padova, Institutul pentru Drepturile Omului Antonia Papisca  și  Centrul Primoli din Roma, în cadrul programului Erasmus.

Discuțiile care s-au purtat și schimburile academice au pus bazele unor noi colaborări importante între universitățile partenere.

Din perspectiva managementului academic, au fost abordate următoarele aspecte:

• definitivarea și încheierea unui protocol de colaborare la nivel de licență pentru specializarea Filosofie;
  • definitivarea și încheierea unui protocol de colaborare la nivel de masterat, Masteratul Drepturile Omului;
  • un protocol de colaborare pentru doctorate în cotutelă, specializarea Filosofie.