Programul de burse Eugen Ionescu

Programul de burse „Eugen Ionescu” este finanțat de Guvernul României și a fost înființat cu ocazia celui de-al XI-lea Sommet al Francofoniei care a avut loc la Bucureşti în 2006.  Prin intermediul acestuia, doctoranzii și cercetătorii din state membre sau cu statut de observator ale Organizației Internaționale a Francofoniei (OIF), precum și din Algeria, care studiază în universități membre ale Agenției Universitare a Francofoniei (AUF), beneficiază de burse pentru efectuarea de mobilități de cercetare cu o durată de 3 luni, în universități din România, membre ale AUF.

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca participă în fiecare an la programul de burse cu teme de cercetare științifică de nivel doctoral și postdoctoral.

În perioada cuprinsă între anii universitari 2014-2015 și 2019-2020, 28 de cercetători proveniți din diferite țări : Algeria – 3, Benin – 1, Canada – 1, Camerun – 7, Franța – 2, Madagascar – 1, Maroc – 6, Senegal – 3, Tunisia – 2, Ucraina – 1, Vietnam – 1, au fost selectați și au beneficiat de bursele de mobilitate ”Eugen Ionescu” la universitatea noastră, în domeniile: inginerie civilă, inginerie electrică,  inginerie electronică, telecomunicații și tehnologii informaționale, ingineria materialelor, inginerie mecanică, ingineria sistemelor. În această perioadă, s-au derulat 16 mobilități la nivel doctoral și 12 de nivel postdoctorat.

Activitățile de cercetare derulate în cadrul UTCN sub coordonarea cadrelor didactice ale universității, s-au concretizat prin articole publicate în comun, participări la saloane și expoziții de inventică, susțineri de teze de doctorat în fața unor comisii care au inclus și cadre didactice UTCN, extinderea colaborării și în cadrul altor proiecte de cercetare.